Menu Zamknij

PokojeKajaki DD Swornegacie.

Pierwsze zapiski o wsi Swornegacie pochodzą z 1272 roku. Pierwotna nazwa to Swornigac. Od tego czasu nazwa zmieniała się kilkakrotnie.
Wieś Swornegacie (O etymologii nazwy, dowiecie się Państwo po przyjeździe do nas!!!), bo tak brzmi obecnie jej nazwa, to dzisiaj miejscowość wypoczynkowa, która mimo zachodzących zmian w latach dziewięćdziesiątych XX stulecia, nie straciła swoich walorów wiejskich. Ta kaszubska wieś, położona w południowej części Kaszub województwa pomorskiego, znajduje się w gminie Chojnice pomiędzy jeziorami Karsińskie i Witoczno, na szlaku kajakowym rzeki Brdy. Miejscowość Swornegacie znajduje się na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, w otulinie Parku Narodowego Bory Tucholskie.


Swornegacie i okolice jest to teren o wyjątkowych uzdrawiających walorach mikroklimatycznych, a to związane jest z wielkimi połaciami lasów sosnowych na podłożu piaszczystym. Położenie pomiędzy 52 jeziorami, w tym również lobeliiowymi, które swoją nazwę wzięły od rzadkiej rośliny wodnej lobelii, daje niespotykany efekt przyrodniczy. Miejscowe jeziora charakteryzują się krystalicznie czystymi wodami. Występuje tu unikatowa roślinność, niespotykana nigdzie w Europie. To dla zachowania tych gatunków powstał Park Narodowy Bory Tucholskie.
Na szczególną uwagę zasługuje grupa reliktów polodowcowych, które dzięki dużej czystości powietrza zachowały się do obecnych czasów. W pobliżu występuje również wiele ciekawych pomników przyrody: dęby, świerki, sosny, głazy narzutowe…


Jeziora połączone są w dużej mierze rzekami: BrdaZbrzycaChocina, świetnie nadającymi się na spływy kajakowe. Szlak Zbrzycy nazywany jest w gwarze kajakarzy spływem polską Amazonią. Dla turystów wyznaczono wiele szlaków turystycznych, przyrodniczych, ścieżek rowerowych i pieszych. Bogactwo krajobrazu powoduje, że jest to wymarzony teren na plenery malarskie i fotograficzne. Ze względu na duże skupisko jezior i lasów Swornegacie są rajem dla grzybiarzywędkarzykajakarzyżeglarzypłetwonurków jak również dla myśliwych.
We wsi Swornegacie jest bardzo dobrze rozwinięta agroturystyka, co daje wspaniałą bazę noclegową dla turystów korzystających ze spływów kajakowych na szlakach rzek: BrdaZbrzycaChocinaWda.

Walory przyrodnicze i krajobrazowe terenów Swornegacie, a głównie tereny Borów Tucholskich zdecydowały o ich wytypowaniu jako przyszłego Światowego Rezerwatu Biosfery.

PokojeKajaki DD Swornegacie Kaszuby w Borach Tucholskich

Zapraszamy przez Cały Rok!!!